YURTDIŞINDA ÜNİVERSİTE

 

Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyenler için çok fazla alternatif bulunur. Önemli olan doğru ülke ve okula karar vermektir.

Tabi ki bu kararların yanı sıra talep edilen ülkede okuyabilmek için bazı şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Öncelikle öğrencimizin İngilizce dil bilgisinin gideceği üniversite için yeterli olması ve bunu belgelemesi gerekmektedir.
 

Üniversiteler tarafından istenen 2 belge vardır. Bunlar; TOEFL ve IELTS belgeleridir. Üniversitelerin talep ettiği puanlama mutlak suretle olmalıdır.  Bir çok üniversite için en düşük puan 5.50 – 6.00’dır.
 

Bazı ülkeler ise TOEFL ve ILETS şartı aramamakla birlikte, İngilizce seviye tespit sınavı yaparak kendi bünyelerinde dil okuluna katılımı istemekte ve dil okulunun başarıyla bitiminde de üniversiteye sınavsız geçiş için olanak sağlamaktadır.


Üniversite şartları ve maliyetleri hakkında da kısa bir bilgi vermek gerekirse; öğrencimiz hangi ülkede eğitim almak istiyor ise eğitim ücretleri, konaklama ve yaşam giderleri o ülkenin para birimi üzerinden fiyatlandırılmaktadır. Yani İngiltere’de eğitim alacak öğrenciğimiz POUND, Amerika’da eğitim alacak öğrencimiz DOLAR, Avrupa’da eğitim alacak öğrencimiz EURO ve Kanada’da eğitim alacak öğrencimiz de KANADA DOLARI üzerinden fiyatlandırmaları / harcamaları  yapılmaktadır.


Yukarıda da bahsettiğimiz üzere ülke seçimi yapılırken o ülkenin sunacağı imkanlar da diğer kalemler gibi çok önemlidir. Örneğin; uluslararası öğrenciler için çalışma izni veriyor mu ? Belki bazı öğrencilerimiz çalışmaya ihtiyaç duymayacaklardır ancak bir çok öğrencimiz çalışma izninin de olmasını önemsemektedir. Çünki eğitim gördüğü ülkede çalışmak; sosyalleşme ve dil gelişimi açısından çok önemlidir. Ayrıca bütçesine de katkı sağlamaktadır.


Eğitim aldığınız ülkede kısa sürede dil gelişimi çok önemlidir. Bunun için sosyal ortamlara katılım sağlamak, işte çalışmak, çalışma ortamları yaratmak öğrenci için vazgeçilmez bir hal almaktadır.


Yurtdışında üniversite ve diğer alternatifler için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.